Komornicy,

licytacje komornicze, sądy, prawnicy

Prawo autorskie – dlaczego warto je znać?

wiarygodność firmy pomoc prawna dla polaków w niemczech

Prawo autorskie jest jednym z wielu praw, które stanowią zbiór pewnych zasad, reguł, nakazów, czy zakazów w tym przypadku związanych z własnością intelektualną. Warto je znać z tego samego powodu, dla którego dobrze jest móc się pochwalić ogólną znajomością prawa. Zdając sobie sprawę z chociażby podstaw kodyfikacji jesteśmy na bardzo dobrej pozycji, z której umiemy się poruszać w świecie ekonomii, biznesu, czy gospodarki w łatwy sposób.

Poza tym, każdy wie że nieznajomość prawa szkodzi, zatem opanowanie przynajmniej podstaw nie wydaje się zbyt trudnym, czy też niepotrzebnym zadaniem. Nie da się ukryć, że prawo autorskie jest na swój sposób bardzo szczególne. Chroni ono bowiem w głównej mierze twórcę oraz jego utwory.

Warto jednak być z nim zapoznanym, ponieważ określa również sposoby korzystania z dzieła przez inne osoby. Bez wątpienia to właśnie te przepisy są łamane najczęściej, co tylko potwierdza bogaty rynek kopii, czy też tak zwanych piratów. Osoby kreatywne muszą także pamiętać, że ochrona prawna nie przysługuje pomysłom, lecz dopiero utworom.

Kiedy zatem przez przypadek wymsknie nam się świetna koncepcja na jakiś film, czy piosnkę, musimy liczyć się z tym, że osoba która to zasłyszała może to wykorzystać.

Co jest przedmiotem ochrony prawa autorskiego?

Przedmiotem prawa własności intelektualnej są mówiąc ogólnie utwory. Sam utwór definiuje się jako każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od sposobu wyrażenia, przeznaczenia oraz wartości.

Definicja ta, mimo że dość krótka, w świetny sposób ujmuje co tak faktycznie jest chronione prawnie. Przede wszystkim, niezwykle istotne jest określenie dotyczące indywidualnego charakteru. Wskazuje ono bowiem na to, że utworem jest coś, co wykazuje cechy wyróżniające go od innych.

Dodatkowo, ważne jest również to aby pamiętać, że utwór może być ustalony w jakiejkolwiek postaci. Wiąże się to z tym, że utworem są zarówno piosenki, filmy, sztuki teatralne, jak również programy komputerowe. One wszystkie wykazują bowiem twórczy charakter, który jest niezbędny aby mówić o nich w kategoriach podmiotu prawa autorskiego.

bip.pisz.pl © 2020 | Newsphere by AF themes.